Artykuły

Dieta – co jeść w poszczególnych fazach cyklu menstruacyjnego

Emilia Cesarek

Kiedy pytam kobiety o cykl menstruacyjny zazwyczaj odnoszą się one do „tych dni w trakcie miesiąca”. Tak, jakby był po prostu jeden tydzień w miesiącu, kiedy krwawimy a reszta miesiąca jest zwyczajna i taka sama – obojętna względem tego jednego tygodnia.

Przyznam Wam, że ja też długo tak myślałam. Prawda jest jednak taka, że jeśli chodzi o cykl menstruacyjny, drogie Panie i Panowie, to nie poruszamy się w linii prostej. Powiem więcej, zazwyczaj kręcimy się w kółko, przechodząc z jednej fazy do kolejnej. Nasze cykle są bardzo złożone i każdego miesiąca objawiają się róż- nie pod wpływem szeregu czynników, takich jak: styl życia, wiek, poziom stresu jaki generuje nasze otoczenie, „faza życia” w której jesteśmy i oczywiście nasze hormony.

Hormony to przekaźniki chemiczne w naszym ciele, które są zaangażowane w całkowity rozwój człowieka, kształtują go zarówno wewnętrznie, jak i nadają pewne cechy zewnętrzne, np. wzrost, metabolizm. Od nich zależy nastrój oraz rozwój i utrzymanie naszych wewnętrznych układów wpływających na trawienie, odporność i rozmnażanie. Generalnie, zapewniają nam optymalne funkcjonowanie.

W cyklu kobiecym występuje pięć głównych hormonów: estrogen, progesteron, hormon folikulotropowy (FSH), hormon luteinizujący (LH) i testosteron. Ponieważ każdy z tych hormonów wzrasta, a następnie spada przez cały miesiąc, mają one wymierny wpływ na: nastrój kobiety, jej energię, a także potrzeby żywieniowe. Chociaż właściwe spożycie błonnika może znacząco pomóc w utrzymaniu równowagi hormonalnej, zmniejszyć objawy PMS i zoptymalizować energię kobiety podczas całego cyklu miesiączkowego, często jest to pomijane.

Funkcjonowanie układu pokarmowego kobiet często jest wynikiem podstawowych schematów biologii cyklu menstruacyjnego. Zmieniające się w ciągu miesięcznego (około 28-35 dniowego) cyklu hormony kobiety mogą mieć wpływ na wiele aspektów zarówno fizycznych, jak i emocjonalnych.

Znajomość fluktuacji hormonów pozwoli Wam zaplanować dietę oraz moment w ciągu miesiąca, kiedy warto, a kiedy nie warto się odchudzać. Kiedy Twój organizm potrzebuje doładowania, a kiedy szczególnej opieki pod kątem jakości diety. To ma ogromne znaczenie.

FAZA: FOLIKULARNA

Cykl menstruacyjny kobiety zaczyna się od fazy pęcherzykowej, która trwa 7–10 dni. W tym czasie organizm przygotowuje się do owulacji, FSH podnosi się, aby zasygnalizować jajnikom nadchodzący proces uwolnienia jajeczka. Jednocześnie estrogen, który znajduje się na najniższym poziomie w cyklu, powoli zaczyna rosnąć.

Aby pobudzić energię potrzebną do dalszego procesu, powinniśmy wprowadzić do diety pro- dukty będące źródłem żelaza i witaminy B12, których większa dawka w tym okresie jest wskazana. Przykłady pokarmów bogatych w żelazo to: wołowina, podroby, ryby (takie jak łosoś) oraz drób eko- logiczny i jaja. W przypadku wegetariańskich źródeł żelaza należy wybrać zielonolistne warzywa i natkę pietruszki. Aby zwiększyć wchłanianie żela- za z pokarmów roślinnych, pomocne jest dodanie witaminy C. Dieta powinna być bogata w rośliny strączkowe, fasolę, soczewicę, orzechy i nasiona.

W przypadku tej fazy cyklu, naszym celem jest utrzymanie lekkiej, świeżej i różnorodnej diety. Warto także zwiększyć ilość produktów bogatych w prebiotyki, aby wspomóc równowagę je- litową, która będzie brała czynny udział w procesie detoksu. Odpowiednio zbilansowane posiłki dobrze jest uzupełnić produktami fermentowanymi oraz marynowanymi warzywami – kiszoną kapustą czy kimchi.

Fragment artykułu “Dieta – co jeść w poszczególnych fazach cyklu menstruacyjnego” z marcowego numeru SHEro.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *